webadmin.php

:

דיור מוגן איכותי

בשלב שבה הזקנה פוקדת את אהובינו, ופוגעת בתפקודם התקין, רבים מאיתנו מתלבטים איך לטפל בהם בצורה הטובה ביותר. רבים מתלבטים בין דיור מוגן לבין בית אבות. חלק חושבים שמדוסר באותו הדבר אך טעות בידיהם. יש הבדלים מהותיים בין השניים וחשוב להניח עליהם את הדעת כדי לספק את הטיפול הטוב ביותר ליקירנו הקשישים.

תחילה יש לציין, כי בשונה מבית אבות דיור מוגן מבוסס על עקרון של מגורי קשישים בסמיכות, אך לכל דייר יש דירה משלו. אולם, בדיור המוגן- כשמו כן הוא- יש שירותים והגנה שמעניקים לקשיש שהופכים את שגרת חייו לנעימה ובטוחה. בדיור המוגן יש שירותים רפואיים, פעילות חברתית ותרבותית בין דיירי הבית.

הדיור המוגן הנו פתרון נפלא למבוגרים להפגת השעמום והבדידות. זאת מכיוון שזהו מקום שישנה המוגניה בגיל והכל מחפשים לעצמם איכות חיים לעת זקנה. הסביבה שבה הדיירים שוכנים הנה מוגנת, מאורגנת, נקייה ומפנקת עד מאוד.

עם זאת, השירות הרפואי אכן ניתן בדיור המוגן אולם, הוא מצומצם ובמקרה חירום ניתן להזעיק פינוי מיידי באמבולנס לבית חולים או לחלופין בדיקה של רופא במתחם. המתחמי דיור של דיור מוגן מפעילים גם מחלקה סיעודית מיוחדת שיכולה להיות לשירות הקשיש גם לאחר הדרדרות  במצבו. במידת הצורך, אפילו ניתן לספק לדייר טיפול סיעודי והשגחה 24 שעות ביממה.

לעומת דיור מוגן, בתי אבות מציעים תנאי מגורים מצומצמים. משמע, כל דייר מקבל חדר למגורים במתחם. בתי האבות נמצארים לרוב תחת פיקוח של משרד הבריאות ומשרד הרווחה וקשישים יכולים לקבל הנחה במימון השהייה שלהם בבית האבות. אם כך, מובן שבתי אבות מציעים מחירים נמוכים (כמה אלפי שקלים בחודש), ואילו בתי דיור מציעים כרוכים בעלויות גבוהות הרבה יותר. הבחירה בין בית אבות לדיור מוגן מונעת משיקולים כלכליים, מצב גופני וכן, העדפות אישיות.
דיור מוגן למעשה מקנה לקשישים סביבה מוגנת, בטוחה ונעימה אך כל זאת ללא אבדן עצמאות, פרטיות והתערבות של אנשי הצוות באורח החיים של המבוגר. הדיירים מעצבים את דירות המגורים כרצונם, מארחים חברים ובני משפחה, משתתפים בפעילויות חברתיות ותרבותיות שמספקות כושר לגוף ואוויר לנשמה.
בדיור המוגן אפשר גם למצוא זוגות מבוגרים שהחליטו לעבור יחד אל הבית המוגן. מובן, שבני הזוג מקבלים יחידת דיור זוגית אליה הם יכולים לשבץ את הרהיטים מביתם. ניתן לראות, שבני זוג שעוברים יחדיו מזרזים את תהליך הקליטה, נהנים מפעילויות משותפות ומעשירים את עולמם בהרחבת מעגל החברים והמכרים.

אז ניתן להסיק שדיור מוגן היא המתאימה ביותר עבור קשישים עצמאיים, שרוצים לשמור על אורח חיים רגיל אך במסגרת דיור שונה ממה שהם חיים בה כרגע. למעשה הדיור המוגן, מתאים לאוכלוסייה מבוגרת ועצמאית שעדין מתפקדת באופן מלא ולא זקוקה לטיפול רפואי צמוד 24 שעות.

אולם, הדיור המוגן מעניק מענה למוקד חירום זמין שנמשך 24 שעות, ומספק מסגרת מצויינת לקשישים בודדים שבה יוכלו להכיר אנשים בני גילם, עם צרכים זהים, אשר גם הם צמאים לחברה ולפעילויות ויוכלו לספק את הצרכים איש לרעהו.

בדרך כלל, דיור מוגן ממוקם בקרבת מוסדות רפואיים גדולים, במידה והקשישים אינם חשים בטוב וחייבים פינוי מיידי לבית חולים.בנוסף, במתחמי דיור מוגן איכותיים יימצא כמעט תמיד צוות מטפלים רפואיים ונפשיים, אשר מסוגלים לענות לצרכי הקשיש במידה רבה ובאופן יעיל ומזורז.

כמו כן, ניתן למצוא היום בתי דיור מוגן שהוקמו בהם מחלקות הקולטות קשישים שהיו דיירים במקום, וחלה התדרדרות במצב הבריאותי שלהם, והם אינם יכולים לתפקד כמו בעבר.