webadmin.php

:

דיור מוגן מול שהייה בבית אצל בני הגיל השלישי- מה עדיף?!

מתחמי דיור מוגן צצים בעת האחרונה בלי סוף. הנושא מקבל בשנים האחרונות מודעות מוגברת ויותר ויותר אנשים מבינים כי החל מגיל מסוים, עדיף לשהות במתחם כזה, ללא קשר למצבו הפיזי והמנטלי של הקשיש. במאמר זה נבחן את היתרונות ואת הערך המוסף שמעניק דיור מוגן , בהשוואה למחיה בבית רגיל, בקרב בני הגיל השלישי.

הגורם המשפיע ביותר על תחושת חוסר אונים ותשישות כרונית אצל בני הגיל השלישי הוא לאו דווקא הקושי הפיזי- גופני, אלא זה החברתי. בגילאים מתקדמים, הקשישים מאבדים הרבה מחבריהם, וגם אם עדיין יש להם דיי חברים, הם מתקשים לשמור עימם על קשר רציף עקב מגבלות ברורות. התוצאה היא בילוי של רוב שעות היום בתוך הבית, עם סביבה אנושית דלה במקרה הטוב ובמקרה הרע יותר- ממש לבדם. המגורים בדיור מוגן, בראש ובראשונה, פותרים את הבעיה הזו לחלוטין ומעלימים אותה כלא הייתה. במתחם דיור מוגן, הקשישים חיים בסביבת מגורים עשירה מבחינה חברתית ומותאמת לבני גילם. יש כאן אפשרות למצב של יצירת קשרים חדשים ורבים ומפגשים יומיומיים עם אנשים במצבם ובגילם הכרונולוגי. באיזשהו אופן הם חוזרים לימי בית הספר, ועובדה זו כשלעצמה, מחזירה את תחושת החיות והחברתיות בן רגע.

בבילוי רוב שעות היום בתוך הבית הסגור, אין אפשרות להפעיל את הגוף במידה מספקת. כך, מבלה הקשיש את רוב זמנו ללא הנעת הגפיים והגוף, מה שגורם להחלשתו במובנים רבים. פעילות ספורטיבית חשובה לכל אדם בכל טווח גילאים, ועל אחת כמה וכמה, היא חיונית לאדם בן הגיל השלישי, מבחינה פיזית ופסיכולוגית כאחד. במתחמי דיור מוגן בדרך כלל תמצאו שלל מתקני ספורט מחד (בריכה, חדר כושר, מגרשי טניס), וחוגי התעמלות רבים ושונים מאידך. המגורים בסביבה המעניקה אפשרויות רבות להתעמלות ולעשיית ספורט, מעודדת את הדיירים להרבות בה ומחזקת אותם ואת גופם פלאים.

שירות וסיפוק צרכים

כורח הגיל בדרך כלל לא מאפשר לאנשים מבוגרים להצליח לבצע בקלות ובלא מאמץ פעולות פשוטות וחיוניות בחיי היום יום. לעיתים, קשה להם להיכנס אפילו למקלחת וללא עזרה, הם יוותרו על צורך בסיסי זה ויזניחו את גופם. עובדה זו גורם למחלות, לתשישות ולסבל פסיכולוגי ונפשי. במתחם דיור מוגן, דואגים לקשישים ומספקים להם צרכים בסיסיים אילו, כמו גם צרכים רבים נוספים. ישנו מתן שירות לאורך כל שעות היממה, ובמקרים מיוחדים גם בשעות הלילה…

שמירה על סביבה מטופחת ונעימה למראה

אם תסתכלו על בית של איש זקן ממוצע, בטח לא תופתעו לראות דירה קודרת וישנה, ללא שמחת חיים וללא אור. לאנשים קשישים אין דיי כוח לשמור על סביבת חיים כיפית, מהנה ומטופחת ובדרך כלל הם יגורו בבית מוזנח, ישן ולא נקי במיוחד. רבות כבר נאמר על הקשר בין אופטימיות וסיפוק לבין סביבת מגורים, והקשר, כמובן, ישר…דיי בכך שנעביר קשיש מדירה אפלולית וישנה לדירה מעוצבת, יוקרתית ומוארת הנמצאת בתוך מתחם מטופח, מרווח ומרשים כדי לשפר את מצב רוחו פלאים.

לדעת שאתם בידיים טובות

לחיות בדיור מוגן זה בראש ובראשונה- לחיות בביטחון. צוות הרופאים והמטפלים דואגים לרווחתם ולבריאותם של הדיירים ומבטיחים טיפול מיידי במקרים חריגים מבחינה רפואית או מנטלית. אין מה להתכחש לכך שבעיות רפואיות נפוצות פי כמה וכמה מונים משאר האוכלוסייה, והידיעה שקיים צוות מוסמך שיטפל באופן מיידי בכל בעיה שהיא, מרגיעה ונותנת שלווה לדיירים ולבני משפחתם.